Śledzę wiedzę

Media pod lupą Anny Kubicy-Gemel: czytajmy wiosną!

Media pod lubą Anny Kubicy-Gemel: przedwakacyjny przegląd prasy

Między innymi o: protetyce bez przygotowania periodontologicznego, interdyscyplinarnym leczeniu mnogich recesji i konserwacji uzupełnień – pisały polskie tytuły branżowe w pierwszych miesiącach 2017 r. Kilka ciekawych artykułów wyszukała dla czytelników cedenews.pl lek. dent. Anna Gemel.

Przygotowując ten przegląd prasy nasunęła mi się pewna refleksja. Aby napisać pracę drukowaną w prasie branżowej, opatrzoną pięknymi zdjęciami, analizami potrzeba często miesięcy, a nawet lat na zgromadzenie odpowiednich przypadków, przeprowadzenie leczenia, dobór odpowiedniego piśmiennictwa i w końcu przeniesienie tej całej wiedzy na papier. My, zamawiając prenumeratę dostajemy te wszystkie informacje na przysłowiowej tacy, a i tak często brakuje wolnej chwili na wnikliwą lekturę. Na dodatek przyszła wiosna i powoli znikają krótkie dni i długie wieczory idealne na czytanie. Ale może jednak… może jednak w okularach przeciwsłonecznych czyta się jeszcze lepiej :-)) ? Gorąco zachęcam bo jest w czym wybierać !

Za dużo protetyki bez przygotowania periodontologicznego

Współczesna stomatologia koncentruje się głównie na leczeniu protetycznym i to jest fakt. Stephanie Kretschmar w artykule „Gdzie periodontologia spotyka się z protetyką: przedprotetyczne interwencje periodontologiczne” ( Quintesence dla lekarzy stomatologów, luty 2017) zwraca bardzo słusznie uwagę, że brakuje zaawansowanego leczenia periodontologicznego, które po pierwsze – uzupełnia leczenie protetyczne, a po drugie – znacznie poprawia rokowanie dla zachowania zębów. Choroba przyzębia jest schorzeniem społecznym, dotyka zatem większość naszych pacjentów, ale większość stomatologów przyzębia nie bada. A przecież wystarczy choćby sonda periodontologiczna, skupione oko i podstawowa wiedza o przyzębiu, aby zauważyć wiele nieprawidłowości. Nawet jeśli sami nie jesteśmy pewni, jak przeprowadzić leczenie przyzębia, możemy skierować pacjenta do specjalisty – to naprawdę zostanie docenione. Autorka opisuje zabiegi chirurgicznego wydłużenia korony klinicznej, zabiegi augmentacji tkanek miękkich oraz zabiegi osteoplastyki. Świetna treść oraz liczne zdjęcia czynią ten artykuł godnym polecenia.

Interdyscyplinarne leczenie mnogich recesji – coraz częściej obserwowanej patologii tkanek przyzębia

Głównym tematem drugiego numeru w tym roku „Magazynu Stomatologicznego” są recesje przyzębia. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na artykuł „Interdyscyplinarne leczenie mnogich recesji dziąseł”.

Etiologia recesji jest najczęściej wieloczynnikowa i dlatego wymaga leczenia interdyscyplinarnego, co świetnie obrazuje opis przypadku w w/w artykule. Autorki pracy zwracają uwagę, że leczenie tej patologii, to nie tylko sam zabieg chirurgiczny, ale przede wszystkim dokładna diagnostyka czynników recesjogennych, ich eliminacja i dopiero augmentacja tkanek miękkich. W opisie przypadku pojawia się bardzo ważny w periodontologii aspekt leczenia ortodontycznego, które nie ogranicza się tylko do szeregowania zębów na skutek ich patologicznych migracji (patological tooth migration – PTM), ale także dotyczy leczenia nieprawidłowości zgryzowych. W zależności od biotypu, jak i od tego, czy chcemy ustawić zęby w kopercie wyrostka zębodołowego, czy poza nią, ustalamy moment zabiegu pokrycia recesji przeszczepem tkanki podnabłonkowej. Bardzo dobry artykuł, nie tylko dla początkujących.

Implanty dla Twojej rodziny – tak zatytułowany jest drugi numer magazynu „INSIGHT”

Chociaż czasopismo jest właściwie wydawniczą twarzą jednej z wiodących marek, to jeśli pomiąć ten fakt znajdziecie w nim Państwo opisy udokumentowanych przypadków klinicznych w dziedzinie implantologii na wysokim poziomie! Powtarzając za redaktorem naczelnym dr Wojciechem Ryncarzem, zdecydowanie warto poświęcić kilka wieczorów na lekturę tego wydania.

W „Digital„ o nowoczesnych technologiach

Nowoczesne technologie w stomatologii, to już nie przyszłość, ale teraźniejszość. Oczywiście, jak to z nowymi technologiami bywa, są one wciąż bardzo drogie i dla większości gabinetów nieosiągalne. Nasi pacjenci coraz częściej jednak pytają o nie i nawet jeśli nie planujemy zakupu np. skanera, to dobrze jest mieć podstawową wiedzę na jego temat, potrafić wytłumaczyć pacjentowi do czego służy. Wśród prasy branżowej to „DIGITAL – international magazine of digital dentistry” (DTI) traktuje o nowoczesnych technologiach. Ostatnie wydanie poświęcone jest głównie wirtualnemu planowaniu leczenia implantoprotetycznego (opis przypadków), stomatologii cyfrowej (CAD/CAM) oraz wykorzystaniu skanera wewnątrzustnego. Redaktor naczelny dr Marek Rybicki zapewnia, że „DIGITAL” będzie na bieżąco informować, co nowego dzieje się w świecie stomatologii cyfrowej, będzie inspirował i pokazywał nowe możliwości, będzie też praktyczny i użyteczny.

O stomatologii biofunkcjonalnej

„Stomatologia biofunkcjonalna – koncepcja EFP (estetyka-funkcja-postura)” to bardzo ciekawy artykuł opublikowany w marcowym numerze „Magazynu Stomatologicznego”, opisujący minimalnie inwazyjną metodę kompleksowego leczenia pacjentki z problemami o charakterze estetycznym i funkcjonalnym. Technika „no prep”, niewymagająca preparacji zębów lub ich minimalnej preparacji, to także pewna filozofia podejścia do stomatologii. Dla lekarzy, którzy byli słuchaczami licznych, wspaniałych wykładów prof. Stanisława Suliborskiego jest ona znana od lat jako technika „MINI-MAX” – minimum interwencji, maximum korzyści dla pacjenta. Uważam, że ma ona zastosowanie nie tylko w odtwarzaniu utraconych tkanek zębów, ale także w innych dziedzinach stomatologii, często mniej – znaczy lepiej. To, co obecnie opisywane jest jako innowacyjne, oszczędne techniki odbudowy zębów prof. Suliborski stosował już wiele lat temu z dużymi sukcesami. Cieszę się, że miałam okazję nauczyć się takiego spojrzenia na stomatologię. Dziękuję Panie Profesorze!

Konserwacja uzupełnień – czy zawsze trzeba wymieniać wypełnienia?

Bardzo ucieszył mnie także artykuł pt. „Konserwacja uzupełnień poprzez optymalizację konturów i naprawę” (Quintesence dla lekarzy stomatologów, tom XXV, luty 2017 r.). Nie znajdziemy w nim opisu nowych technologii, recepty na przekonanie pacjenta do drogiego planu leczenia, ale znajdziemy tu odpowiedz, jak łatwo, tanio i oszczędnie dla twardych tkanek zęba naprawić wypełnienia. W obrębie prac, które wykonywaliśmy wiele lat temu będą pojawiały się niedoskonałości takie jak: próchnica w obszarze krawędzi, nieszczelności brzeżne, złamania i odpryski twardych tkanek zębów lub materiału rekonstrukcyjnego, przebarwienia krawędzi i zmiany powierzchni. Niektóre z nich można usunąć poprzez tytułową konserwację, co świetnie opisuje autor. Oczywiście nie każdą odbudowę można naprawić, decyzję podejmujemy zawsze indywidualnie.

Idą święta

Opisane przeze mnie artykuły nie wyczerpują oczywiście wszystkich ciekawych tematów, które pojawiły się w ostatnim czasie w prasie branżowej. Miałam spory dylemat, które teksty wybrać, ale jak mówi mój kolega Łukasz Sowa „internet to internet, nie może być za długo”;) . Może nie jest to najkrótszy przegląd prasy ale mam nadzieję, że ciekawy.

W związku z tym, że zbliżają się Święta Wielkanocne, życzę Wszystkim dużo słoneczka, smacznego jajka i oczywiście mokrego, bardzo mokrego dyngusa.

Do zobaczenia na łamach cedenews.pl

Pozdrawiam :-))

P.S. Czekam na wszelkie uwagi, opinie, zapytania pod adresem: aniagemel@gmail.com.

Lek. dent. Anna Kubica-Gemel – absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi, lekarz stomatolog ze specjalizacją w dziedzinie periodontologii. Niespełniona tancerka, za to spełniona mama dwójki inspirujących dzieciaków i swoja osobista szefowa we własnym gabinecie dentystycznym. Uczestniczka licznych konferencji naukowych i kursów, ale największą wiedzę i doświadczenie zdobywa w kontaktach ze swoimi pacjentami , których wciąż szczerze lubi – po 15 latach pracy. Celebruje życie i chwyta każdy dzień.

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top