5 ENDO TRIKÓW: praktyczne endo rady IQR Medical
nowość

5 ENDO TRIKÓW: praktyczne endo rady IQR Medical

Aktywna irygacja kanałów – która z metod jest najlepsza? Dezynfekcja kanałów w górnych zębach vs. grawitacja – jak poradzić sobie z „uciekającym” płynem. 2,5% czy 5,25%, które stężenie NaOCl wybrać? Stopnie w kanale – jak je przejść? Lekarz stomatolog nie gryzie, ale pacjentowi to się zdarza! Stres, zmęczenie, czy przykurcze – jest na to sposób. 

 

 1. Aktywna irygacja kanałów – która z metod jest najlepsza?
  Podstawowym celem leczenia endodontycznego jest dezynfekcja systemu kanałowego, a najbardziej rekomendowanym płynem dezynfekującym jest podchloryn sodu i najefektywniej dezynfekuje on kanały kiedy jest aktywowany, dlatego warto poznać, która metoda aktywacji wygrywa.

5 ENDO TRIKÓW: praktyczne endo rady IQR Medical

 1. Dezynfekcja kanałów w górnych zębach vs. grawitacja
  Do dezynfekcji kanałów w górnych zębach – szczególnie kiedy pacjent jest w pozycji pół-siedzącej – można użyć preparatu do płukania kanałów w żelu. Należy jedynie pamiętać, aby po zastosowaniu żelowej formy NaOCl zastosować kwas cytrynowy lub wodę destylowaną, które oczyszczą kanaliki zębinowe z ewentualnych pozostałości żelu.
 2. 2,5% czy 5,25%, jakie stężenie NaOCl wybrać?
  Podzielone są zdania o tym, czy większe stężenia NaOCl gwarantują jego większą efektywność antybakteryjną i lepszą zdolność rozpuszczania tkanki organicznej. A skuteczność NaOCl zależy także od temperatury, ilości oraz czasu działania środka płuczącego. Takie połączenie daje wzrost efektywności NaOCl i możliwość zastosowania mniejszego stężenia podchlorynu sodu. Dodatkowo dzięki aktywacji NaOCl można zastosować jego mniejsze stężenie.
 3. Stopnie w kanale – jak je przejść?
  Dosłownie! W kanale (najlepiej ręcznie) należy umieścić instrument o chropowatej – ale nie tnącej – powierzchni. Następnie wprawić instrument maszynowo w szybki ruch rotacyjny, wówczas pilnik oszlifuje i zniesie stopień. A jedyny instrument maszynowy, który można ręcznie umieścić w kanale i następnie łatwo włożyć do kątnicy, to pilnik Genlefile. Narzędzia Gentlefile są wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe, bo wykonane ze stali. Szlifująca powierzchnia pilnika, bezpiecznie opracowuje ściany kanałów i nie osłabia struktury zęba.
 4. Lekarz stomatolog nie gryzie, ale pacjentowi to się zdarza!
  Stres lub długi czas zabiegu, bywają przyczyną ciągłego zamykania ust lub nawet ugryzień (na pewno niechcący 😉 Jeszcze innym przykładem są pacjenci z przykurczami, i we wszystkich wspomnianych sytuacjach zbawienne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, będą bloczki zagryzowe / rozwieraki / żabki. Wiele nazw, a to samo, nieocenione działanie – relaks dla pacjenta i komfort pracy dla stomatologa.

Szczegółowe porównanie metod aktywacji i odpowiedzi na pozostałe pytania, znajdą Państwo na naszym stoisku w hali 8a (8a.A9.2).

5 ENDO TRIKÓW: praktyczne endo rady IQR Medical

ZAREJESTRUJ SIĘ NA CEDE 5 ENDO TRIKÓW: praktyczne endo rady IQR Medical
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top