Edukacja

2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – co nowego?

2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – co nowego?

Dyskusje ekspertów zakończone opracowaniem wytycznych dla konkretnych procedur, debaty podejmujące najbardziej kontrowersyjne tematy, przedstawiające różne punkty widzenia, dziesiątki wykładów, warsztatów, a być może nawet – uwaga – kursy specjalizacyjne – to tylko część oferty naukowej, która przygotowywana jest dla uczestników 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, który będzie towarzyszył CEDE 2018 (20-22 września).

Kongres Unii Stomatologii Polskiej to nowa koncepcja edukacyjna opierająca się na współpracy przedstawicieli najważniejszych towarzystw i organizacji stomatologicznych w kraju, która premierę miała w 2017 r. W pierwszej edycji wydarzenia wzięło udział blisko 1300 uczestników, a ich opinie pozwoliły z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Gratka dla stomatologów „ogólnych”

Program edukacyjny Kongresu składa się z tematów zgłaszanych przez 14 członków Rady Naukowej, która pracuje pod przewodnictwem prof. Marzeny Dominiak, od niedawna nowego Prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i członka Komitetu Edukacyjnego FDI. W wewnętrznej dyskusji nad listą wykładów czy warsztatów prof. Dominiak może liczyć m.in. na wsparcie periodontologów (Polskie Towarzystwo Periodontologiczne), stomatologów dziecięcych (Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięce), implantologów (Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne). W grupie układającej program są praktycy i akademicy, których nazwiska gwarantują najwyższą jakość merytoryczną: protetycy, endodonci, chirurdzy, radiolodzy, ortodonci, specjaliści od stawów skroniowo-żuchwowych. Nie oznacza to jednak, że tegoroczny program skierowany będzie wyłącznie do lekarzy ze specjalizacją, wręcz przeciwnie.

– 2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakiej wiedzy potrzebują lekarze dentyści, głównie Ci bez określonej specjalizacji i w jaki sposób tę wiedzę przekazać. To nasza docelowa grupa, ponieważ docierają do nas sygnały, że potrzeby edukacyjne jej członków są znaczące, a w końcu to oni w głównej mierze decydują o stanie zdrowia jamy ustnej Polaków. W ostatnich latach poszczególne dziedziny stomatologii rozwinęły się fantastycznie. Nie możemy jednak myśleć o stomatologii wyłącznie jako pościgu za idealnym drukiem 3D czy polem do popisu dla implantoprotetyków, zapominając o: profilaktyce, opiece stomatologicznej nad kobietami w ciąży, podstawowych badaniach przyzębia czy antybiotykoterapii. To jest stomatologia, która powinna być uprawiana na możliwie najwyższym poziomie – podkreśla prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Wzór na leczenie

Członkowie Rady nie mają wątpliwości, że kluczem do sukcesu są nie tylko tematy i nazwiska wykładowców, ale także formuła. Wykłady i warsztaty o różnym stopniu trudności to podstawa, jednak szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się inne formy prezentacji wiedzy.

– Nowym pomysłem będzie tworzenie wytycznych dla konkretnych procedur, nad czym będą pracować kilkuosobowe zespoły ekspertów kilka dni przed rozpoczęciem Kongresu. Opracowane rekomendacje-przewodniki zostaną zaprezentowane uczestnikom Kongresu, a następnie opublikowane. Planujemy także debaty „Kontrowersje”, podczas których będą przedstawione różne punkty widzenia m.in. w zakresie periodontologii i endodoncji czy endodocji i implantologii. Nie zabraknie sesji HOT TOPIC, tak dobrze ocenionej w 2017 r. Analizujemy także możliwość przeprowadzenia w ramach Kongresu kursów specjalizacyjnych. To mógłby być prawdziwy hit. Nowością będzie także rejestrowanie wszystkich wykładów w formie wideo i udostępnianie ich zarejestrowanym użytkownikom. Warto wspomnieć, że przeważająca część Kongresu odbędzie się w salach na antresoli w pawilonie 7, skąd jest zdecydowanie bliżej do stoisk wystawców niż z pawilonu 15 – tłumaczy prof. Marzena Dominiak.

W ramach 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej odbędzie się także sesja „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”, podczas której poznamy autorów najciekawszych prac habilitacyjnych, doktorskich oraz studenckich z ostatnich lat.

Czytaj więcej: „Naukowy Zawrót Głowy” – czekamy na autorów prac doktorskich i studenckich

Szczegóły programu naukowego Kongresu poznamy wczesną wiosną.

Wiedza także wokół wystawy

Absolutną nowością CEDE 2018 będą także bezpłatne wykłady firmowe dostępne dla uczestników wystawy. Z tej oferty będzie mógł skorzystać każdy, kto przyjedzie do Poznania, bez względu na to, czy zarejestruje się na Kongres.

– Do tej pory szkolenia firmowe były przeprowadzane w salach wykładowych, teraz  znajdą swoje miejsce w specjalnie wyznaczonych strefach w pawilonach. Każdy będzie mógł wysłuchać półgodzinnych prezentacji, bez zapisów i rejestracji. Co warte podkreślenia, program wykładów będzie weryfikowany i akceptowany przez członków Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, co ma być gwarancją wysokiego poziomu – wyjaśnia Ewa Mastalerz z firmy Exactus.

Fora zostaną podzielone tematycznie. Cyfrowe Forum – Stomatologia 3.0 przybliży urządzenia i techniki cyfrowe, 3D, CAD/CAM, lasery czy biomateriały, Dental Club będzie areną, w ramach której wykładowcy przekażą praktyczną wiedzę o konkretnych materiałach, narzędziach, instrumentach, programach czy procedurach, natomiast Business Dental Forum będzie miejscem poszerzania horyzontów menedżerskich (zarządzenia, prawo, komunikacja itp.). (ŁS)

Zobacz więcej: Szkolenia firmowe otwarte dla wszystkich

8 stycznia w Warszawie odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej pod przewodnictwem prof. Marzeny Dominiak

W spotkaniu wzięli udział:

Prof. Marzena Dominiak

Prof. Elżbieta Bołtacz- Rzepkowska

Lek stom. Remigiusz Budziłło

Dr Mariusz Duda

Lek. dent. Leszek Dudziński

Lek. dent. Anna Gemel

Prof. Janina Kostrzewa – Janicka

Prof. Marcin Kozakiewicz

Lek. dent. Anna Lella

Prof. Mariusz Lipski

Dr n. med. Maciej Michalak

Prof. Dorota Olczak – Kowalczyk

Dr hab. Teresa Sierpińska

Dr hab. Mieszko Więckiewicz

Dr Wojciech Bednarz – via skype

 

Spotkanie Rady Naukowej w Warszawie

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top