Edukacja

2. Kongres Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej – misja wykonana

2. Kongres Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej – misja wykonana

– Podczas 2. Kongresu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej (Kraków, 24-24 listopada) zrealizowaliśmy zaplanowane cele – zainspirowaliśmy kolejnych lekarzy dentystów do pracy z laserem oraz udowodniliśmy, że Polska z powodzeniem może być gospodarzem międzynarodowych spotkań miłośników tych technologii – mówi dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej. Wydarzenie współorganizowała firma Exactus, od 27 lat odpowiedzialna m.in. za wystawę CEDE

Żywa dyskusja po prawie każdym z zakończonych wykładów oraz uśmiech na twarzach wystawców i sponsorów, to chyba najpoważniejsze argumenty w dywagacjach o tym, czy 2. Kongres PTSL można uznać jako udane wydarzenie?

Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak: To faktycznie są powody do dumy, ale równie mocno cieszę się z faktu, że coraz więcej ludzi dostrzega potencjał w laserach stomatologicznych. Kilka lat temu, kiedy PTSL postawiło sobie – jako działanie statutowe – krzewienie wiedzy o tych technologiach, zaczynaliśmy właściwie od początku. Dziś, między innymi takim wydarzeniom jak Kongres, rośnie zaufanie do laserów, do ich skuteczności, bezpieczeństwa, możliwości. Z każdym rokiem liczba miłośników laserów powiększa się, integrujemy ich, szkolimy, doceniamy. Do Krakowa przyjechało blisko 150 uczestników, głównie Polacy, ale mieliśmy gości z Egiptu, Pakistanu, Kataru, Algierii, Ukrainy czy Bułgarii. Wierzę, że wyjechali ze stolicy Małopolski z poczuciem dobrze spędzonego czasu.

Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak

Takie – stosunkowo nieduże – wydarzenia mają tę przewagę nad wielkimi Kongresami, że kontakt z wykładowcą jest na wyciągniecie dłoni. W Krakowie widać było, że taki kontakt jest bardzo potrzebny.

Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak: Stomatologia laserowa to ciągle młoda dziedzina i każde doświadczenie w pracy z laserem jest na wagę złota. Właśnie dlatego zaprosiliśmy tych wykładowców, którzy od lat pracują laserami, aby Ci, którzy dopiero o tym myślą, mogli uzyskać wartościowe odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Widać było, że uczestnicy prosili o dodatkowe uwagi, opinie, sugestie, w większości dotyczące tematu prezentacji, ale czasem także pokrewnego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sesja plakatowa, podczas której przedstawiono bardzo ciekawe badania nad zastosowaniem laserów w stomatologii (najwyżej oceniono pracę dr Adriany Barylyak z Ukrainy). Dla organizatorów do miód na serce widzieć, że najważniejsze zadanie kongresu – przekazywanie aktualnej ze światowymi standardami wiedzy – staje się faktem.

Towarzysząca części edukacyjnej wystawa potwierdziła, że po zakup najlepszych technologii laserowych nie trzeba wyjeżdżać poza granice kraju. Uczestnicy mogli w znakomitych warunkach przyjrzeć się bliżej laserom z różnej półki cenowej.

Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak: Kongresy takie jak nasz mają istotne znaczenie dla producentów i dystrybutorów, ponieważ są znakomitą okazją do komunikacji z potencjalnymi klientami. Tutaj nie było przypadkowych osób – byli Ci, którzy poważnie rozważali zakup technologii laserowych lub planowali rozszerzenie swojego zaplecza sprzętowego. Mówiąc bardzo dosłownie – w Krakowie edukację i biznes dzieliło zaledwie kilka kroków. Każdy kto podczas wykładu poczuł się zainspirowany, mógł na wystawie na żywo zobaczyć technologię, o których mówili wykładowcy. Wiem, że podczas Kongresu doszło do kilku transakcji, jestem przekonana, że obie strony są z nich zadowolone.

2. Kongres Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej – misja wykonana

Prof. Samir Namour, prof. Dimitris Strakas, prof. Norbert Gutknecht, prof. Umberto Romeo, prof. Roly Kornblit, dr IlayMaden – to nazwiska, które w świecie stomatologii laserowej znaczą dużo. Wielu z tych ekspertów aktywnie działa w strukturach World Federation for Laser Dentistry. Czy w Krakowie otrzymali powody, aby niecierpliwie oczekiwać ponownego przyjazdu do Polski…

Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak: … na Kongres Światowej Federacji Stomatologii Laserowej (WFLD) w 2022 roku? Nie mam co do tego wątpliwości. Mam świadomość, że byliśmy obserwowani jako przyszli gospodarze tego wyjątkowego wydarzenia, ale jestem przekonana, że nie daliśmy przedstawicielom WFLD powodów do niepokoju, wręcz przeciwnie. Program naukowy spełnił oczekiwania uczestników, większość wykładów wieńczyła aktywna dyskusja, wystawcy, w tym sponsorzy, sprawili się na medal – udowodniliśmy, że w Polsce jest dobry klimat dla stomatologii laserowej i decyzja o przyznaniu nam organizacji Kongresu w 2022 r. nie była na wyrost. Z niecierpliwością czekamy na to wydarzenie, ale po drodze przed PTSL wiele innych aktywności, na które już serdecznie zapraszam. Dziś składam ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia. Bez wielu osób niemożliwe byłoby budowanie solidnych fundamentów polskiej stomatologii laserowej.

2. Kongres Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej – misja wykonana

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top